Orrmandula és garatmandula részleges vagy teljes eltávolítása

Az orrmandula eltávolítása az orrmandula orrgaratból való műtéti eltávolítását jelenti.

Az orrmandula egy nyirokszövet, amely az orrüreg mögött, az orrgaratban helyezkedik el, és felnőttkorra rendszerint eltűnik. Mire az immunrendszer teljesen kifejlődik, és a leggyakoribb kórokozók ellen a szervezet védetté válik, az orrmandula elsorvad.

Akkor van szükség orrmandula eltávolítására, ha a szerv valami miatt kórosan megnagyobbodik, ebből adódóan pedig különböző betegségek kiindulópontja lehet. Mérete miatt gátolhatja az orrlégzést, ami miatt a gyerek szájlégzővé válik, alvásproblémái, illetve fülbetegségei alakulhatnak ki. Ez lehet gennyes vagy savós fülgyulladás, amely halláscsökkenést okozha de fájdalmat nem - emiatt szokták azt mondani az ilyen gyerekekre, hogy "szelektív a hallásuk".

Nem tudjuk pontosan, hogy az orrmandula mi miatt nagyobbodik meg: ez az elváltozás egyfajta egyéni adottság is. Állhat ugyanakkor a hátterében gyakori felső légúti probléma is - de ezzel kapcsolatos konkrétumot szintén nem lehet mondani.

Az orrmandula eltávolítását altatásban végezzük. A műtét szájon keresztül történik, ahonnan egy speciális eszközzel, az úgynevezett adenotómmal (amely egy hajlított, hurokszerű eszköz) nyúlunk fel az orrgaratba, így távolítjuk el vele az orrmandulát.

 

Az orrmandula túltengése jelentkezhet önmagában is, amely az orrlégzést gátolja, ezért a gyermek gyakran náthás, hurutos, ismétlődő arcüreggyulladása, hörghurutja van.

A megnagyobbodott orrmandula korlátozza a fülkürtműködést, ezért visszatérő vagy elhúzódó középfülgyulladást idézhet elő. Gyakori a savós középfülgyulladás, amely nem jár fájdalommal, viszont  halláscsökkenéssel járhat.


 

Az orr- és garatmandulák kisgyermekkorban gyakran méretüknél fogva okoznak tüneteket. A mandulák eltávolítása vagy kisebbítése után a tünetek lényeges javulása várható, ám teljes eltávolításuk helyett egyre gyakoribb, hogy azok állományát kisebbítjük. Ez a beavatkozás általában kevésbé megterhelő a kisgyermekeknek.


A garatmandulák ugyancsak a különböző vírusfertőzésekkel szemben segítik a védekezést. 3-4 éves korig van igen aktív szerepük, ezt követően 4-5 éves kor körül visszafejlődésük megindul. Alkalmasak arra, hogy bennük a kórokozók hosszabb- rövidebb ideig megbújhassanak, baktérium és gomba kolóniák alakulhassanak ki, és innen a véráramba kerülve lázas állapotot idézzenek elő vagy más szervek megbetegedését okozzák.

A mandulák kivétele akkor javasolt, ha gyulladásuk sokszor (évi több mint hatszor) jelentkezik. Az ismétlődő lázas állapot, a gyógyszerek szedése, a fájdalom a szervezetet igen megviseli. Ebben a helyzetben a mandulaműtét reális alternatívát jelenthet a gyakori antibiotikum szedéssel szemben. Indokolt a garatmandulák eltávolítása akkor, ha a gyulladás a mandula körüli térbe terjed és mandula körüli tályog alakul ki.


A mandulaműtét fontos és eredményes beavatkozás a gyermekkorban. Az orr-és garatmandulák eltávolítását kisgyermekkorban altatásban végezzük. A legtöbb gyermek a műtétre nem is emlékszik. A műtét után a gyermekek a közösségből legkevesebb 1, legfeljebb 2 hetet hiányoznak, ezalatt az idő alatt kímélő életmódot igényelnek, majd visszaállhat a megszokott életritmus.
 

Visszahívást kérek